Peter Nathanielsz

Kolejnym pytaniem, które często się nasuwa jest, czy bardzo silny stres matki może spowodować tak obfite uwalnianie się hormonów, żeby sprowokować poród. Wydaje się, że jest to niemożliwe. Wydzielające się hormony stresu nie przedostają się do łożyska, a stamtąd właśnie zaczynają akcję porodową. Hormony stresu podawane ciężarnym małpom nie wywołują przedwczesnych porodów. Jednak stres może wywrzeć inne niekorzystne skutki na rozwijające się dziecko (zobacz rozdział 5) i choćby dlatego ciężarne kobiety powinny go unikać. I mimo że hormony stresu stanowią zdrową część procesu narodzin, dodatkowy stres matczyny może spowolnić poród, a nadmierny stres dziecka może utrudnić mu przejście do życia poza łonem.

Ale ile właściwie ma do powiedzenia matka, kiedy zaczyna się poród? Wydaje się, że tak jak to się często zdarza w życiu, matka pełni rolę odźwiernego, ma wpływ na to, w jakiej porze dnia urodzi. W fascynującej książce „Life Before Birth and a Time to Be Bom” (Życie przed porodem a pora na poród)

Peter Nathanielsz wskazuje na fakt, że zwierzęta na ogół zaczynają rodzić w porze, w której zazwyczaj śpią. Jeśli sypiają w nocy, po zapadnięciu zmroku szukają sobie odosobnionego miejsca i zaczynają rodzić. Jeśli małpy w niewoli mają stały rozkład doby jasno – ciemno, zaczynają zazwyczaj rodzić w pierwszych godzinach ciemności. Również porody u ludzi często zaczynają się we wczesnych godzinach wieczornych. Warto jeszcze wspomnieć, że pod koniec ciąży w noce poprzedzające prawdziwy poród wielu kobietom się zdaje, że zaczynają rodzić. Mają na tyle silne skurcze (czasem nawet bolesne), że zastanawiają się, czy to już. Jednak te skurcze nie prowadzą do rozszerzenia szyjki macicy i nie zwiększają swej częstotliwości. Wydaje się, że w miarę jak płód wpływa na chemię łona, prowadząc w sposób nieuchronny do porodu, coś w dobowym zegarze matki otwiera i zamyka okno możliwości, okno pory, o której są większe szanse na poród. Tak jak przez cały okres ciąży, matka i dziecko, teraz również prowadzą ze sobą chemiczną rozmowę, decydując na poziomie podświadomości, która godzina jest najlepsza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>